Menu
Obec Sikenička
ObecSikenička
Kisgyarmat
Község

Pamätihodnosti

 

kostolNajhodnotnejšou pamiatkou obce je rímskokatolícky kostol sv. Martina biskupa, postavený v 13. storočí v neskororománskom slohu ako rotunda, pri ktorej stála samostatná zvonica. Barokovo prestavaný a rozšírený bol v 18. storočí a roku 1887 predĺžená bola loď a v roku 1948 bol zmodernizovaný podľa projektu staviteľa Gézu Kissa. Kostol bol obnovený roku 1993.
Je to jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a pred štítovú fasádu predstavanou vežou. Novšia časť lode je širšia. Fasády kostola členia len okná s oblým zakončením, štítové priečelie a vežu aj lizénové rámy. Presbytérium je zaklenuté konchou, loď má rovný strop.
Nad vchodom do lode kostola je organový chór. Hlavný oltár z konca 19. storočia mal barokový obraz sv. Martina biskupa z 2. polovice 18. storočia, ktorý kostolu darovala rodina Pálffyovcov, ale stratil sa. V novšej časti lode sú bočné oltáre. Pod organovým chórom je Lurdská jaskyňa so sochou Lurdskej Panny Márie, postavená na konci 70. rokov 20. storočia. Baroková kazateľnica pochádza z 2. polovice 18. storočia, na parapete má pozlátené reliéfy dvoch evanjelistov, baldachýn je zakončený dreveným krížom.
Vo veži sú zavesené tri bronzové zvony; veľký zvon zasvätený Panne Márii patrónke Uhorska z roku 1939 vylial zvonolejár László Szlezák z Budapesti; malý zvon dali vyliať r.k. veriaci Sikeničky roku 1877 u Ferenca Walszera; umieráčik zasvätený sv. Antonovi dal János Mészáros so synom roku 1924 vyliať u zvonolejára Richarda Herolda z Chomutova.

Sakrálne pamiatky

Božia muka

Na dolnom konci obce pri hlavnej ceste sa nachádza Božia muka postavená v 19. storočí. Pôvodne stála na hone Papföld a sem bola prenesená obcou r. 1914. Je to štíhla štrvorcova stavba zakončená trojuholníkovým štítom. Vo výklenku s polkruhovým zakončením je socha Máriinho Nepoškvrneného Srdca.

Božia muka

Drevený prícestný kríž

Pri ceste do Štúrova za obcou (pri hospodárskom dvore PD) stojí drevený prícestný kríž s liatinovým korpusom zo začiatku 20. storočia a bol obnovený okolo roku 1950.

Drevený prícestný kríž

Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny

Pred priečelím kostola sa nachádza pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny, ktorý dali roku 1944 postaviť tunajší urbárski gazdovia. Pamätník obeliskového tvaru na vrchole zdobí plastika Turula, ktorý v rokoch 1945 - 1993 uschovával István Jónás. Pamätník ukrytý v húštine krovín bol roku 1993 opravený a jeho okolie upravené. Na tabuli z čierneho mramoru je vyrytých 22 mien obetí I. svetovej vojny a 67 menami obetí II. svetovej vojny.

Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny

Pieskovcový kríž

Pred r. k. farou sa nachádza pieskovcový kríž s pieskovcovým korpusom z 1. polovice 19. storočia pôvodne stojaci v starom cintoríne. Do 50. rokov 20. storočia bol jednou zo zastávok púťového sprievodu. Na vyššom štvorcovom podstavci kríža nie je nápis. Okolo je kovaná ohrada.

Pieskovcový kríž

Pieskovcový prícestný kríž

Pred domom č. 5 stojí pieskovcový prícestný kríž s liatinovým korpusom, postavený roku 1916 na slávu Boha Jánosom a Sándorom Mészárosovcami, miestnymi mlynármi. Okolo je kovaná ohrada.

Pieskovcový prícestný kríž

Pieskovcový ústredný kríž

V zaniknutom cintoríne sa nachádza pieskovcový ústredný kríž, ktorý ku cti Boha dal postaviť miestny farár Ferenc Tulok. Zomrel 18. novembra 1814 a je zrejme pod ním pochovaný. Horná kamenná časť kríža s kamenným korpusom sa zrútila, jeho zánik by bol značnou stratou pre obec.

Pieskovcový ústredný kríž

Prícestný kríž z umelého kameňa

Pred domom č. 152 stojí prícestný kríž z umelého kameňa s liatinovým korpusom, ktorý roku 1935 dala na slávu Boha postaviť vdova Sándora Jónása Gizella Janig s rodinou. Okolo je kovaná ohrada.

Prícestný kríž z umelého kameňa

Symbolické trojvršie

V strede obce v roku 1940 skauti firmy GANZ-MÁVAG z Budapešti (tu mali letný tábor) z kameňa vybudovali symbolické trojvršie (Matra, Fatra, Tatry), používané ako držiak na zástavy. V roku 1945 bolo toto trojvršie zničené, ale v roku 2009 rtavbu obnovili.

Symbolické trojvršie

Ústredný kríž dnešného cintorína

Ústredný kríž dnešného cintorína s liatinovým korpusom pochádza zo začiatku 20. storočia.

Ústredný kríž dnešného cintorína

Obec

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

hore